Ethereum (ETH) madenciliği nasıl yapılır?

by:

Ekonomiİnternet

Ethereum, 2015 yılında merkezi olmayan uygulamalar geliştirmek için bir platform olarak oluşturuldu. Platformun aynı adı taşıyan dahili kripto para birimi, Bitcoin’den sonra en popüler ikinci kripto para birimi oldu. Ethereum madenciliğinin göreceli kolaylığı, yaygın kullanımı ve popülaritesi, birçok insanın Ethereum’un nasıl çıkarılabileceğini merak etmesine neden oldu.

 •  Ethereum Madenciliği Nedir?
 • Farklı yöntemlerle Ethereum madenciliği nasıl yapılır
 • Maden havuzları
 • Bulut madenciliği
 • Tek başına madencilik yap
 • Windows ile Ethereum madenciliği böyle yapılır
 • Mac’te Ethereum madenciliği nasıl yapılır
 • Kazanç
 • Kazanç nasıl hesaplanır
 • 1 Ethereum madenciliği ne kadar sürer?
 • ETH madencilik yazılımı
 • ETH madenci
 • Claymore madencileri
 • Phoenix madencileri
 • Ethereum madenciliği ile böyle para kazanırsınız
 • Ethereum madenciliği bu şekilde daha hızlı
 • Madenciliği yapılan Ethereum’u bu şekilde satarsınız

Ethereum  , 2015 yılında merkezi olmayan uygulamalar geliştirmek için bir platform olarak oluşturuldu. Platformun aynı adı taşıyan dahili kripto para birimi, Bitcoin’den sonra en popüler ikinci kripto para birimi oldu. Ethereum madenciliğinin göreceli kolaylığı, yaygın kullanımı ve popülaritesi, birçok insanın Ethereum’un nasıl çıkarılabileceğini merak etmesine neden oldu.

SoyadıEthereum
hisse senediETH
Kurs (25.06.2020 itibariyle)$ 234,48
Piyasa değeri (25 Haziran 2020 itibarıyla)26,142,442,506 $
Dolaşım teklifi (25.06.2020 itibariyle)111.488.789 ETH
fikir birliği algoritmasıİşin kanıtı
İnternet sitesihttps://www.ethereum.org

Ethereum madenciliği, Ethereum blok zincirindeki yeni işlemlerin doğrulandığı ve bloklara eklenmesinin kripto para ihracı ile birleştirildiği bir süreçtir.

Uygun donanım üzerinde matematiksel denklemlerin çözülmesine dayanır. Bir denklemi çözen ilk madenci, bloğa eklenen işlemler için komisyonların yanı sıra 2 ETH tazminatı alır. Yılda sadece toplam 18 milyon yeni ETH oluşturulabilmesine rağmen, Bitcoin’den farklı olarak, harcanabilecek toplam coin sayısında bir sınır yoktur.

ETH madenciliği yapmanın birkaç yolu vardır . Hangisini seçerseniz seçin, başlamadan önce bir Ethereum cüzdanına ihtiyacınız olacak.

 1. Bir ETH madencilik havuzuna katılın
 2. Bulut madenciliği
 3. Tek başına kaz
 4. Kendi Ethereum madencilik havuzunuzu oluşturun

Bu alandaki rekabet çok yüksek olduğundan ve buna bağlı olarak büyük yatırımlar gerektirdiğinden kendi Ethereum madencilik havuzunuzu nasıl oluşturabileceğinizi tartışmayacağız. Bunun yerine, daha uygun fiyatlı yöntemlere daha yakından bakacağız.

ETH madenciliğine dahil olan çok sayıda insan nedeniyle, görev ne kadar karmaşıksa, bir blok için ücret o kadar yüksek olur. Bu koşullar altında, herhangi bir arayıcının denklemi çözme ve ödülü alma şansı nispeten düşüktür. Sözde madencilik havuzları bu sorunu çözmektedir. Birkaç bireysel madencinin bilgi işlem gücünü birleştirmek, rastgele faktörleri azaltmak ve madencilik verimliliğini artırmak için oluşturuldular.

Madencilik havuzu, bir matematik denklemini daha küçük denklemlere bölen ve bunları bağlı bilgisayarlar arasında dağıtan bir sunucudur. Havuz katılımcıları denklemi birlikte çözerlerse ücret de aralarında paylaştırılır.

Ethereum için bir madencilik havuzuna nasıl katılınır?

En popüler Ethereum madencilik havuzları Ethermine, Sparkpool, F2pool, Nanopool ve 2miners’dır. Madencilik havuzu seçerken şunlara dikkat edin:

 • Havuz hash oranı
 • Havuzun itibarı
 • komisyon oranı
 • Minimum para çekme miktarı ve sıklığı

Yeni başlayan biri olarak bile bir madencilik havuzuna katılmak oldukça kolaydır. Çoğu büyük havuz, madencilik yazılımınızı nasıl yapılandıracağınıza ve havuza nasıl bağlanacağınıza ilişkin ayrıntılı talimatlarla birlikte gelir.

Bulut madenciliği durumunda, madencilik ekipmanı kiralanır. Bu durumda, leasing şirketi (kiralayan) ekipmanın sahibidir ve bakımını yapar. Kiracı yalnızca ekipmanı kullandığı süre için ödeme yapar. Kiralama süresi boyunca çıkarılan tüm paralar kiracının cüzdanına aktarılır. Bu yöntemin belirli avantajları olsa da – ekipman satın almaya, kurmaya veya bakım yapmaya gerek yoktur ve hasar riski yoktur – ayrıca bazı belirgin dezavantajları vardır. Bulut madenciliğinin en büyük dezavantajı, kiralamayı kayba çevirebilecek Ethereum fiyatlarının düşmesi riskidir. Akılda tutulması gereken bir diğer husus, dolandırıcılık riskinin yüksek olmasıdır. Kesinlikle en güvenilir servis sağlayıcıyı bulmak için zaman ayırın.

2020’de kendi başınıza Ethereum madenciliği yapmayı öğrenmek istiyorsanız, iki kez düşünün. Maden havuzları iyi bir nedenle ortaya çıktı. Mevcut rekabet ortamında, sadece bir Etherum bloğu için ödül kazanma şansı elde etmek için ekipmana çok para yatırmanız gerekir.

Tek bir madencinin bir blok bulması için geçen ortalama süre birkaç hafta hatta ay olabilir.

Windows ile başarılı bir şekilde Ethereum madenciliği yapmak için Windows 7 64-bit veya daha yeni bir sürüme ihtiyacınız var. Madenciliğe başlamak için gereken adımlar şunlardır:

 1. Donanımınızı kontrol edin. İlk olarak, 4 GB veya daha fazla GPU belleğine sahip bir PC veya madencilik makinesine ihtiyacınız var. İkincisi, en az 4 GB sistem RAM’ine ihtiyacınız var. Ve son olarak, sabit ve sürekli bir internet bağlantısına ihtiyacınız var.
 2. GPU sürücülerinizi yükleyin. AND kullanıcısıysanız, web sitelerine gidin, GPU’nuz için en son sürücü sürümünü indirin ve yükleyin. Alternatif olarak, GPU’nuzu YALNIZCA madencilik için kullanmayı planlıyorsanız, özel bir sürücü indirebilirsiniz. Nvidia GeForce kullanıcıları, Nvidia web sitesinden en son sürücü sürümünü edinebilir. Sürücüleri yükledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmayı unutmayın.
  ADM sürücüsünü indirin
  Nvidia sürücüsünü indirin
 3. Bir Ethereum cüzdanı edinin . Muhtemelen bunu yapmanın en kolay yolu MyEtherWallet.com gibi web sitelerini veya Binance veya StormGain gibi bir kripto para borsasını ziyaret  etmektir . Bazı borsaların madencilik havuzlarından küçük mevduatları veya mevduatları kabul etmediğini lütfen unutmayın. Kaydolduktan sonra özel anahtarınızı kaydetmeyi unutmayın!
  StormGain cüzdanı
 4. Madencilik yazılımını indirin. Piyasada birçok Ethereum madenciliği programı var. Bu makalenin ilerleyen bölümlerinde en popüler olanları tartışacağız.
 5. Windows ayarlarınızı değiştirin. Sanal bellek boyutunu en az 16.384 MB olarak ayarlayın. Windows güç ayarlarına gidin ve uyku modunu kapatın. Ardından Windows güncellemeleri ayarlarına gidin ve bunları kapatın. Windows Defender veya başka bir virüsten koruma yazılımı kullanıyorsanız, madencilik programınızı etkilememesi için bir istisna ekleyin.
 6. Önceliklerinize göre bir madencilik havuzu seçin.
 7. Madencilik programınızın .bat dosyasını madencilik havuzunuzun talimatlarına göre düzenleyin.
  Ethermine.org ile ilgili talimatlar
 8. Madenciliği başlatmak için düzenlenen .bat dosyasını başlatın.

Bir Mac’te Ethereum madenciliği yapmak genellikle etkisiz olarak kabul edilir ve gerçekten değerli değildir. En popüler madencilik programlarının Mac sürümleri yoktur. Ancak Minergate gibi bir grafik kullanıcı arayüzü (GUI) ile madencilik yapmak mümkündür. Minergate ile Ethereum madenciliği yapmak için aşağıdakileri yapın:

 1. Yazılımı kendi web sitelerinden indirin.
 2. E-postanızla bir hesap kaydedin.
 3. Hesabınızla yazılıma giriş yapın.
 4. Ethereum madenciliğine başlayın.
  maden kapısı

Ne yazık ki, Mac’te Minergate ile GPU madenciliği hala mümkün değil.

Ethereum madenciliğinin kazanç hesaplarken, Ethereum blok zincirinin şu anda bilinmeyen bir zamanda bir Proof of Stake konsensüs algoritmasına geçirileceğini unutmayın. Bundan sonra, benim için artık mümkün olmayacak.

Ethereum madenciliğinin karlılığı, doğru bir şekilde hesaplanamayacak kadar çok farklı değişkene bağlıdır. Ancak, mevcut tahmini karı hesaplayabilirsiniz. Bunu yapmak için madencilik donanımınızın hash oranını, güç tüketimini ve elektrik maliyetini bilmeniz gerekir. Sadece bu sayıları çevrimiçi bir hesap makinesine girin ve tahmini kârınızı elde edin. Ethereum fiyat dalgalanmaları ve madenciliğin artan zorluğu gibi önemli değişkenleri unutmayın.

Çevrimiçi Madencilik Hesaplayıcısı Ne Madenciliği Yapılır

Madencilik ekipmanının hash oranına ve sürekli değişen zorluğa bağlıdır. Ancak güçlü ve pahalı bir AMD Radeon VII GPU ile ve mevcut madencilik zorluğunun aynı kaldığı varsayıldığında bile, 1 Ethereum madenciliği yaklaşık yarım yıl sürecektir.

Özel madencilik yazılımı, Ethereum madenciliği için önemli bir araçtır. İşte en popüler 3 program.

ETHminer, yerleşik bir Ethash GPU madencilik yazılımıdır. Ethash algoritmasına (Ethereum, Ethereum Classic, Expanse, Musicoin, vb.) dayalı tüm madeni paraları çıkarmanızı sağlar. Programı  indirebilir  ve talimatları Github.com’da bulabilirsiniz.

ETHminer indirmeleri

Bu, en popüler Ethereum madencilerinden bir diğeridir. Burada listelenen diğer madencilik programlarının aksine, kullanıcıların aynı anda Ethereum olmadan Ethereum ve sınırlı bir listeden (Decred veya Siacoin gibi) başka bir madeni para madenciliği yapmasına izin veren “Çift Madencilik” modunu destekler. – Maden arama hızını azaltın. Talimatlar ve bir indirme bağlantısı burada bulunabilir  .

Phoenix Miner, önceki madenciden daha hızlı ve daha kararlı olduğuna inanılan nispeten yeni bir Ethereum madencilik programıdır. En son sürüm, aynı anda Ethereum ve Ubiq (UBQ) madenciliği yapmayı mümkün kılan çift madenciliği destekler. Talimatlar ve indirme bağlantısı için  buraya tıklayın.

PhoenixMadenci

Şu anda Ethereum madenciliği çok karlı olmayabilir. Bununla birlikte, kripto para birimlerinin oranları önemli dalgalanmalara tabidir, bu da iyi bir yatırım ve pasif gelir elde etmenin iyi bir yolu olabileceği anlamına gelir.

Ancak madenciler, madencilik maliyetlerini azaltmak için her zaman çeşitli hileler kullanmaya çalışıyorlar. Örneğin, daha ucuz elektrik arayabilir veya hatta evlerini ısıtmak için madencilik ekipmanlarından gelen aşırı ısıyı kullanabilirler.

Ethereum’un daha hızlı madenciliği, öncelikle hash oranını artırarak elde edilir. Hash oranını artırmanın temel yolu, ek madencilik donanımı satın almaktır. Daha önce de belirtildiği gibi, tüm madencilik programları eşit yaratılmamıştır. Phoenix Miners gibi bazıları daha hızlı ve daha verimli. Ancak Ethash madenciliği için oluşturulmuş ve Ethereum madenciliği için GPU’lardan çok daha verimli olan ASIC’ler (Uygulamaya Özel Entegre Devreler) de vardır. Ancak bunlar pahalıdır ve Proof of Stake algoritmasına planlanan geçişten sonra işe yaramaz hale gelebilirler. Bu, onları satın almanın oldukça riskli olduğu anlamına gelir.

Ethash madenciliği için ASIC

Bazen, bir nedenden ötürü madenciler, zor kazanılan Ethereum’larını satmak isterler. Bu zor değil. Çoğu kripto para borsasında Ethereum’u diğer kripto para birimleriyle değiştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken istediğiniz kripto para çiftine sahip birini bulmak, bir hesap oluşturmak, ETH’nizi yatırmak ve takas etmek.

ETH’yi itibari para ile takas etmek için Coinbase, Kraken veya Stormgain gibi istediğiniz itibari para birimiyle eşleşmeleri destekleyen bir borsa bulmanız gerekir  . Bundan sonra Ethereum’unuzu fiat para ile değiştirebilir ve dilerseniz çekebilirsiniz.

Bunu yapmanın başka bir yolu, bir çevrimiçi değişim hizmeti kullanmak veya doğrudan başka birine satış yapmaktır. Her durumda, doğrudan satışta değişim ve para çekme ücretlerinin ve dolandırıcılık riskinin farkında olmalısınız.

Comments are closed.