Kripto cüzdanı nasıl kullanılır

by:

İnternetTeknoloji

Kripto dünyasına ilk adımlarını atan herkes, hemen kripto para biriminin nerede ve nasıl saklanması gerektiği sorusuyla karşı karşıya kalıyor. İşte tam da bu yüzden kripto para cüzdanları var. Bu kılavuzda, kripto cüzdanları hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız. Kripto para cüzdanı nasıl oluşturulur, kripto para cüzdanı nasıl çalışır, kripto cüzdana nasıl transfer edilir, bir şeyler ters giderse kripto cüzdanı nasıl geri yüklenir ve çok daha fazlası gibi soruları ele alacağız.
  • Kripto para cüzdanları nasıl çalışır?
  • Cüzdanlar arasında kripto para birimi nasıl aktarılır
  • Bir kripto cüzdanı nasıl seçilir
  • Kaç tane kripto cüzdanı var?
  • Sıcak ve soğuk cüzdanlar
  • Donanım ve yazılım cüzdanları
  • Çevrimiçi ve hesap bağlantılı cüzdanlar
  • Kağıt cüzdanlar
  • Kripto Para Birimi Cüzdanı Nasıl Oluşturulur
  • Bir kripto cüzdanı nasıl güvence altına alınır

Kripto dünyasına ilk adımlarını atan herkes, hemen kripto para biriminin nerede ve nasıl saklanması gerektiği sorusuyla karşı karşıya kalıyor. İşte tam da bu yüzden kripto para cüzdanları var. Bu kılavuzda, kripto cüzdanları hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız. Kripto para cüzdanı nasıl oluşturulur, kripto para cüzdanı nasıl çalışır, kripto cüzdana nasıl transfer edilir, bir şeyler ters giderse kripto cüzdanı nasıl geri yüklenir ve çok daha fazlası gibi soruları ele alacağız.

Bir kripto para cüzdanı, esasen bir kripto para adresi (genel anahtar) ve bu adresteki fonların kontrolünü sağlayan özel bir anahtarın birleşimidir. Böylece, genel anahtar bir tür banka hesap numarası olarak görülebilirken, özel anahtar bunun için şifredir.

“Cüzdan” terimi, özel anahtar sahiplerinin kripto para adreslerinde fonlarla çalışmasını sağlayan programları, çevrimiçi hizmetleri ve donanım aygıtlarını ifade etmek için kullanılır. Yani  Bitcoin  veya başka bir kripto para kullanmak istiyorsanız uygun bir cüzdana ihtiyacınız var  .

Geleneksel cüzdanların aksine, kripto cüzdanlar fiziksel olarak para depolamaz. Aslında, kripto para birimleri fiziksel olarak hiçbir yerde mevcut değildir. Var olan tek şey bir blok zincirinde depolanan işlem emirleridir.

Biri size kripto para birimi gönderdiğinde, esasen madeni paraların sahipliğini cüzdanınızın adresine aktarıyor demektir. Gerçek bir madeni para transferi yoktur. Blok zincirine kaydedilerek bir işlem gerçekleştirilir. Bu paraları yönetmek için, kripto para biriminin aktarıldığı genel adrese karşılık gelen özel bir anahtara ihtiyacınız olacak.

Kripto paranızı başka bir cüzdana göndermenin tam süreci, cüzdanınızın arayüzüne bağlıdır. Ancak, nispeten basit bir görev olma eğilimindedir. Tek yapmanız gereken alıcının açık adresini ve aktarmak istediğiniz kripto para miktarını girip işlemi onaylamak. Adresi girerken dikkatli olun çünkü kripto para birimi işlemleri geri alınamaz. Yanlış adres girerseniz, jetonlarınızı geri alamazsınız.

Exodus Cüzdanı ile LTC (Litecoin) Gönderin

Cüzdan seçimi birçok faktöre bağlıdır, bunlardan en önemlisi o cüzdanda kripto para birimini ne için kullandığınızdır.

Şu anda kripto para birimlerinin saklanması ve saklanması için çok çeşitli seçenekler bulunmaktadır ve her cüzdanın avantajları ve dezavantajları vardır. Bu çeşitli olasılıklara bir göz atalım.

Sıcak ve soğuk cüzdanlar, kripto cüzdanlarının en önemli iki türüdür. Sıcak cüzdan, internete bağlı kripto para birimleri için bir cüzdandır. Soğuk cüzdan ise genellikle internete bağlı olmayan bir cüzdandır. Sadece bir işlem yapılması gerektiğinde internete bağlanır. Sıcak cüzdanlar çevrimiçi olarak, yazılım aracılığıyla veya hesaplarla bağlantılı olarak bulunabilir. Soğuk cüzdanlar donanım veya kağıt üzerinde bulunabilir.

Soğuk cüzdanların en büyük avantajı güvenlikleridir. Bilgisayar korsanlarının kripto para birimini çalmaya çalışmak için kullandığı birçok Truva atı ve diğer kötü amaçlı yazılımlar vardır. Ancak cüzdanınız çevrimdışı olduğunda madeni paralarınız güvendedir. Dezavantajı ise kullanımlarının daha zor olmasıdır.

Sıcak ve soğuk cüzdanlar farklı özelliklere sahiptir ve farklı amaçlar için kullanılır. Soğuk cüzdanlar çoğunlukla kripto para birimlerini, özellikle de büyük meblağları depolamak için kullanılır. Buna karşılık, günlük kullanım ve sık yapılan işlemler için sıcak cüzdanlar tercih edilir.

Yazılım cüzdanları, PC’nize veya cep telefonunuza yüklenen programlardır. Özel anahtarlarınızı bilgisayarınızda saklarlar ve genellikle kullanıcı dostu bir arayüze sahiptirler. Bu, kullanımı çok kolay ve güvenli bir seçenektir, ancak yine de kötü amaçlı yazılımlara veya mobil sürümlerde fiziksel mobil cihazın çalınmasına karşı savunmasızdır. Şu anda ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış çeşitli yazılım cüzdanları arasından seçim yapabilirsiniz.

En iyi yazılım cüzdanları

Donanım cüzdanı, özel anahtarınızı içinde saklayan fiziksel bir cihazdır. Bu tür cüzdanlar çok güvenlidir, ancak kullanımı çok uygun değildir. Ayrıca paraya mal olurlar; güvenilir bir donanım cüzdanı 150 dolardan fazlaya mal olabilir.

Donanım cüzdanları

Çevrimiçi (veya tarayıcı) cüzdanlar, bir bulutta çalışan ve internete erişebildiğiniz her yerden erişilebilen çevrimiçi hizmetlerdir. Günlük kullanım için çok kullanışlıdırlar, ancak özel anahtarlarınızı çevrimiçi olarak saklamaları onları daha az güvenli hale getirir. Ek olarak, çevrimiçi bir cüzdan kullanırken, özel anahtarınız üçüncü bir tarafça kontrol edilir ve bu da riskleri artırır.

Hesap bağlantılı cüzdanlar, bir tür çevrimiçi cüzdandır. StormGain  veya Binance gibi bir kripto borsasında hesap açtığınızda, otomatik olarak entegre bir cüzdan alırsınız. Bu kripto depolama yönteminin ana yararı, istediğiniz zaman ticaret için kullanabilmenizdir  . Dezavantajları çevrimiçi cüzdanlarınkine benzer. Bununla birlikte, bir borsa, kripto para birimini yalnızca kısmen sıcak cüzdanlarda depolayabilirken, çoğu güvenlik nedeniyle soğuk cüzdanlarda saklanır. StormGains cüzdanları bu yaklaşımın güzel bir örneğidir.

Birden fazla para birimi için StormGain cüzdanları

Kağıt cüzdan, kripto para cüzdanının en basit şeklidir. Sahibinin yalnızca bir adresi ve bir kağıt parçasına veya benzeri bir ortama (metin dosyası, ekran görüntüsü vb.) yazılan özel bir anahtarı vardır. Bu veriler kripto transferlerini almak için yeterlidir. Ancak cüzdanınızdan bir miktar harcamak istiyorsanız bir yazılım çözümüne ihtiyacınız var. Bu tür, kripto para birimlerini saklamanın en güvenli ve aynı zamanda en pratik yoludur.

Kripto cüzdanı nasıl alınır sorusunun cevabı, ne tür bir cüzdan oluşturmak istediğinize bağlıdır.

Donanım cüzdanı almak istiyorsanız önce cihazı satın almanız gerekiyor. Ardından, genellikle uygun yazılımı yüklemeyi ve aygıtı bilgisayarınıza bağlamayı içeren verilen talimatları izleyin.

Bir yazılım cüzdanı oluşturmak genellikle daha kolaydır. Belirli bir cüzdanı seçtikten sonra tek yapmanız gereken programı indirip kurmak.

Çevrimiçi veya hesaba bağlı bir cüzdan satın almak daha da kolay. Tek yapmanız gereken bir web sitesine  kaydolmak.

Bazen kötü şeyler olur. Bilgisayarınız veya cep telefonunuz bozulabilir veya yazılım cüzdanınız arızalanabilir. Bu durumda, kripto para biriminize erişimi geri yüklemek için bir yedeklemeye ihtiyacınız olacaktır. Bu, her tür cüzdan için çok gereklidir.

Neyse ki, bir cüzdanı güvenceye alma süreci oldukça basittir. Oluşturduğunuz her cüzdan için yedek olarak bir parola veya anahtar alacaksınız. Belirli cüzdana bağlı olarak bir seçenek arayabilirsiniz, ör. B. “Cüzdan yedeği”, “Başlangıç ​​ifadesi”, “Özel anahtarı dışa aktar” veya benzeri. Bir yere yazın ve güvenli bir yerde saklayın. Paranıza yeniden erişmeniz gerekirse, bu parolayı yeni cüzdanınıza girmeniz yeterlidir.

Exodus cüzdanında bir yedek oluşturun

Comments are closed.