Litecoin’e Nasıl Yatırım Yapılır: İyi Bir Yatırım mı?

by:

Ekonomiİnternet

Litecoin  , ona doğru zamanda yatırım yapanlara iyi getiriler getirmeyi başaran köklü bir kripto para birimidir . Litecoin’e yatırım yapmaya değer mi? Ben Should   yatırım Bitcoin içinde veya Litecoin? Litecoin’e nasıl yatırım yaparım? Kendinize bu soruları soruyorsanız, bu makale ilginizi çekecektir.

 • Litecoin (LTC) nedir?
 • Litecoin’e yatırım yapmaya değer mi?
 • Litecoin’e yatırım yapın
 • Litecoin Yatırım Ortaklığı
 • Litecoin İyi Bir Uzun Vadeli Yatırım mı?
 • Bitcoin’e karşı Litecoin’e yatırım yapmak
 • Litecoin’e mi yoksa Ethereum’a mı yatırım yapmalıyım?
 • LTC’ye nasıl yatırım yaparım?
 • Litecoin’e nereye yatırım yapabilirim?
 • Litecoin’e Ne Kadar Yatırım Yapmalıyım?
 • Litecoin’e kim yatırım yaptı?
 • LTC İyi Bir Yatırım mı?
 • Litecoin 2019’da İyi Bir Yatırım mı?
 • LTC 2020’de İyi Bir Yatırım mı?
 • Litecoin şu anda iyi bir yatırım mı?

Litecoin, Bitcoin’e benzer, ancak işlemler için daha hızlı doğrulama ile merkezi olmayan bir kripto para birimidir. Kripto topluluğunda, Ethereum bu unvanı benimseyene kadar genellikle “dijital gümüş” olarak anılırdı. Litecoin, Google çalışanı Charles Lee tarafından geliştirildi ve günlük kullanım için Bitcoin’e alternatif olarak 13 Ekim 2011’de piyasaya sürüldü. Litecoin  ve  Bitcoin arasındaki temel farklardan biri,   blok oluşumundaki ve dolayısıyla işlemlerdeki artan hızdır (Bitcoin için 10 dakikaya kıyasla 2,5 dakika). Ayrıca Litecoin ile işlem ücretleri daha düşüktür. Litecoin şu anda piyasa değeri açısından tüm kripto para birimleri arasında sekizinci sırada yer alıyor.

Sanal para birimleri, özellikle yenilikler daha hızlı, daha güvenli ve daha verimli bir ödeme sistemi sağlıyorsa, uzun vadede umut vaat edebilir. – Ben Bernanke, Birleşik Devletler Merkez Bankası eski başkanı.

SoyadıLitecoin
hisse senediLTC
Kurs (28.07.2020 itibariyle)56.67 dolar
Piyasa değeri (28 Temmuz 2020 itibarıyla)3,690,943,631 $
Dolaşımdaki madeni paralar (28.07.2020 itibariyle)65.128.410 LTC
Dolaşımdaki maksimum madeni para sayısı84.000.000 LTC
fikir birliği algoritmasıİş Kanıtı (iş kanıtı)
Hash algoritmasışifre
İnternet sitesihttps://litecoin.org

İlk 100 kripto para biriminde Lightcoins konumu

Litecoin, son yıllarda rakip kripto para birimleri tarafından fark edilir bir şekilde kenara itilmiş olsa da, hala oldukça yaygın ve popüler bir kripto para birimidir. Birçok kripto ticaret platformunda işlem görür ve diğer birçok kripto para birimine kıyasla oldukça iyi kabul görür. Bu, Litecoin’in hala bir yatırım potansiyeline sahip olduğu ve bu kripto para birimine yatırım yapmaya değer olduğu anlamına gelir.

Ancak, kripto para birimlerinin sadece çok karlı olmadığını, aynı zamanda çok riskli yatırımları da temsil edebileceğini unutmamak gerekir. Bu gerçek, LTC’ye yatırım yaparken de dahil olmak üzere yatırım kararlarında her zaman bir faktör olmalıdır.

Litecoin’e yatırım yaparken, önemli bir gerçeğin farkında olmalısınız: Hisse senetlerine veya tahvillere yatırım yapmaktan farklı olarak, bir kripto para birimine yatırım yapan bir yatırımcı, yalnızca o kripto para biriminin fiyatındaki artıştan gelir elde eder. Bu nedenle kripto paralara yatırım yaparken faiz etkisi yoktur. Ancak, kripto para fiyatlarındaki oynaklık göz önüne alındığında, tek başına fiyat hareketi oldukça önemli olabilir.

Litecoin’e yatırım yapmanın bir yolu, Litecoin Trust olarak bilinen şeye katılmaktır. Litecoin Yatırım Ortaklığı, Litecoin’i tek varlığı olarak tutması dışında geleneksel bir güvene benzer. Yatırımcı bir tröse yatırım yaparak Litecoin’leri kendileri değil, tröstten bir pay alır.

Litecoin Güveni

Litecoin Yatırım Ortaklıkları, yatırımcıların madeni paraları satın alma ve elde tutma zorluklarıyla uğraşmak zorunda kalmadan LTC’deki fiyat hareketinden yararlanmalarına izin verse de, hizmetleri ücretsiz olmayan bir aracıdır. Ek olarak, daha önce de belirtildiği gibi, yatırımcı Litecoin’lerin kendisine değil, yalnızca madeni paraların türevlerine sahip olur. Bu nedenle Litecoin’leri kendiniz satın almanızı ve saklamanızı öneririz.

Litecoin’i uzun vadeli bir yatırım olarak değerlendirirken, kripto para birimi ve genel olarak bir proje olarak temel niteliklerine daha yakından bakmak mantıklıdır.

Aşağıdaki gerçekler Litecoin lehinedir:

 1. Uzun ömür. Litecoin, en köklü kripto para birimlerinden biridir. Bu nedenle Litecoin’e yatırım yapmak yeni kripto para birimlerine göre daha az risklidir.
 2. Üzerinde çalışan aktif bir geliştirici var.
 3. Litecoin, hızlı işlemlere ve çok düşük işlem ücretlerine sahip bir kripto para birimidir.
 4. Kripto para birimi, “dijital altın” olan Bitcoin’e tamamlayıcı bir madeni para görevi görür.
 5. Litecoin yaygındır ve neredeyse tüm kripto borsalarında işlem görmektedir.

Ancak Litecoin’e yönelik bir eleştiri de var. İddia, litecoin kripto para biriminin rakiplerine göre gerçek bir avantajı olmadığı ve sonuç olarak potansiyelden yoksun olduğudur. Ayrıca, görünümleri belirsizdir.

Her halükarda, uzun vadeli yatırımlarla yatırımcının, çok önemli olabilecek kısa vadeli fiyat dalgalanmaları yoluyla para kazanma fırsatını kaybettiğini belirtmek gerekir. Bu durumda bir uzlaşma stratejisi, Litecoin ticareti yapmak ve kar biriktirmek olabilir.

Bitcoin’in küçük kardeşi olarak, tüccarlar Bitcoin’deki pozisyonlardan kar alıp çeşitlendirme için Altcoin’lere yatırım yaptıklarından, Bitcoin fiyatı bir artıştan sonra konsolide edildiğinde Litecoin’in fiyatı genellikle yükselir.

Kripto para birimlerine yatırım yaparken, yatırım portföyünün muhafazakar kısmı Bitcoin’i içermelidir. Hem litcoin’e hem de bitcoin’e yatırım yapmanın hiçbir çelişkisi yoktur. Asıl soru, portföyünüzün ne kadarını Litecoin gibi riskli varlıklara ayırmak istiyorsunuz?

Litecoin ve Ethereum , kripto topluluğunda güçlü bir desteğe sahiptir ve her iki durumda da geliştiriciler hala bunlar üzerinde çalışmaktadır. Her iki kripto para da yaygın ve popülerdir. Ama aralarındaki farklar nelerdir?

 • Litecoin’in günlük kullanım için Bitcoin’in daha hızlı ve daha ucuz bir versiyonu olması beklenirken, Ethereum, merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler) geliştirmek için bir platformdur. Bu, Ethereum’un daha geniş bir kapsamı olduğu anlamına gelirken, Litecoin bir kripto para biriminden başka bir şey değildir.
 • Dolaşımdaki maksimum madeni para sayısı. Litecoin’den coin arzı sınırlıdır: 84 milyondan fazla jeton olmayacaktır. Öte yandan madeni para arzı Ethereum ile sınırsızdır. Bu gerçek, fiyat takdirine doğal bir engel olarak hareket edecektir.
 • İşlem ücretleri. Şu anda Ethereum’daki ortalama işlem ücreti 1.897 dolardır ki bu oldukça yüksek bir rakamdır. Litecoin’deki ortalama işlem ücreti sadece 0,0159 dolardan çok daha düşüktür. Bu, Litecoin ile yapılan işlemlerin çok daha ucuz olduğu anlamına gelir.
 • Bir işlemin hızı. Litecoin’in bir işlemi onaylaması yaklaşık 2,5 dakika sürerken, Ethereum bunu 15 saniyede yapabilir ve bu da onu en hızlı kripto para birimlerinden biri yapar.

Litecoin'de ortalama işlem ücretini içeren grafik

Öyleyse Litecoin’e mi yoksa Ethereum’a mı yatırım yapmalısınız? Karar sizin, ancak portföyünüzü her iki şekilde de çeşitlendirmenizi öneririz.

Litecoin’e yatırım yapmak için kripto para birimini satın almanız gerekir. Ayrıca madeni paraları saklamak için dijital bir cüzdana da ihtiyacınız var.

Litecoin’e yatırım yapabileceğiniz birçok yer var. En kolay yollardan biri, bir kripto borsasında hesap oluşturmak, para yatırmak ve LTC satın almaktır. Daha sonra Litecoin’lerinizi bir kripto cüzdanına aktarabilir veya borsada bırakıp ticaret için kullanabilirsiniz. Ayrıca, çevrimiçi döviz bürolarından veya güvendiğiniz birinden Litecoin satın alabilirsiniz. Litecoin’e yatırım yapmanın başka bir yöntemi de saygın bir bulut madenciliği hizmetinden bir LTC bulut madenciliği sözleşmesi satın almaktır.

Litecoin’e yatırım yapmanın en iyi yollarından biri StormGain’dir . StormGain, yalnızca LTC satın almanın uygun bir yolu ve madeni paraları saklamak için güvenli bir yer olmakla kalmaz, ayrıca yıllık %12’ye varan faiz oranıyla bir sadakat programı da sunar. Buna ek olarak, StormGain, diğer şeylerin yanı sıra Litecoin’e yatırım yapmak için kullanabileceğiniz kripto para birimleri için kendi hepsi bir arada cep telefonu uygulamasına sahiptir.

Kripto para birimleri için StormGain mobil uygulaması

LTC’ye yatırım yapmak, diğer kripto para birimleri gibi yüksek riskli ve karlı bir yatırım olduğundan, bu tür yatırımları yapmanın ilk kuralı “asla kaybetmeyi göze alabileceğinizden fazla yatırım yapmayın”. Hayatta kalmak için ihtiyacınız olan parayı Litecoin’e yatırmayın.

Bunu akılda tutarak, StormGain’in sadakat programı , sunulan bonuslar ve 500 USDT’nin üzerindeki tutarlar için mevduat faizinden de bahsetmeye değer.

StormGain sadakat programı

Birkaç kişi yatırımları hakkında açıkça konuşsa da, Litecoin’e yatırım yapan bazı ünlüleri tanıyoruz. Popüler İzlandalı şarkıcı Bjork, hayranlarını Litecoin de dahil olmak üzere çeşitli kripto para birimleri kullanarak albümlerini satın almaya davet etti. NFL köşe oyuncusu Richard Sherman, Litecoin’e biraz para yatırdığını iddia etti.

Ayrıca sahiplerini bilmesek de şu anda her biri 1 milyon doların üzerinde Litecoin madeni parası olan 283 Litecoin adresi bulunduğunu belirtmekte fayda var. Diğer 63 adresin Litecoin’de 10 milyon doların üzerinde değeri var.

Litecoin sahibi zenginlerin listesi

Litecoin’in iyi bir yatırım olup olmadığını bilmek istiyorsanız, piyasayı analiz etmeniz ve giriş çıkış yapmanız için doğru zamanı belirlemeniz gerekir. Bu soruyu cevaplamak için piyasayı teknik analiz çalışması gibi analitik araçlar yardımıyla değerlendirin . Teknik analiz dersleri , ticaret ve yatırım kararları vermenize yardımcı olacak ücretsiz ticaret sinyalleri alabileceğiniz StormGain’de bulunabilir.

2019 hem LTC yatırımcıları hem de LTC yatırımcıları için iyi bir yıldı. Yılın ilk yarısı inanılmazdı. LTC’nin fiyatı 32 dolardan 140 doların üzerine çıktı, yani %337’den fazla. Ardından gelen düşüş, LTC’nin fiyatını orijinal seviyesine geri getirmedi ancak 18 Aralık’ta 37 dolarda durdu. Sonra yükseliş yeniden başladı. 31 Aralık’ta fiyat 42,75 dolardı.

Gördüğümüz gibi, Litecoin’leri doğru zamanda satmayan yatırımcılar bile, yılın başından yıl sonuna kadar madeni paralarını elinde tutarak hala %33 kar elde ettiler.

Yılın başında Litecoin, fiyatta önemli bir artış gördü ve 15 Şubat’ta 82.99 dolara ulaştı. Ancak Mart ortasındaki koronavirüs pandemisi ve bunun sonucunda ortaya çıkan küresel karantina önlemleri, hem finansal piyasalar hem de kripto para piyasası üzerinde güçlü bir etkiye sahipti. 12 Mart’ta LTC’nin fiyatı 30.93 dolara düştü. O zamandan beri, fiyat yavaş ama istikrarlı bir şekilde toparlandı. Bu yazının yazıldığı sırada, yılın başlangıcından %37 daha yüksek olan 56.67 dolar.

 Litecoin Grafikleri 2019-2020

Kripto pazarında geçen hafta başlayan patlama, Litecoin fiyatının da yükselmesine neden oldu. Ve hiç kimse bu patlamanın ne kadar süreceğini kesin olarak bilmese de, para kazanmaya başlamak için hala iyi bir zaman olabilir. Ticaret ve yatırım yaparken en önemli kurallardan birini unutmayın: “Düşük al, yüksek sat”.

 

Comments are closed.