Mobil Uygulama Geliştirmek İçin 9 İpucu

by:

Teknoloji

Türkler telefonlarına çok zaman harcıyorlar. Çevrimiçi deneyimlerinin kalitesi büyük ölçüde hangi uygulamaları kullandıklarıyla tanımlanır ve bu da benzersiz bir niş pazar yaratmıştır. Geliştiriciler zaten milyonlarca uygulama oluşturdu, ancak her zaman yenilik ve iyileştirme için yer vardır.

Geliştirici olmakla ilgileniyor musunuz? Rekabetçi pazarlarda dalga yaratmak zor olabilir. Bir sonraki büyük cep telefonu uygulamasını oluşturma şansını en üst düzeye çıkarmak için bu ipuçlarını izleyin.

İhtiyaçları Belirleyerek Başlayın

Uygulama geliştirmeye başlayan ortalama bir girişimci, halihazırda değerli hizmetler sunan köklü endüstri devleriyle rekabet edemeyecektir. Bunun yerine, diğer İnternet kullanıcılarının şu anda karşılanmayan ihtiyaçlarını belirlemesi gerekecektir.Biraz beyin fırtınası ve pazar araştırması yaparak başlayın. Zaten popüler olan mevcut uygulamalara değil, yeni bir uygulamanın boşlukları doldurabileceği yollara odaklanın.

Odaklanın

Girişimciler mükemmel bir fikir geliştirdikten sonra, odaklanma ve iyileştirme zamanı. Kullanıcıların yaşamlarının veya çevrimiçi deneyimlerinin bir yönünü belirli bir niş içinde basitleştirmeye odaklanan bir uygulama geliştirmek çok daha kolay ve daha etkilidir.

Uygulama başarılı olursa, girişimciler daha sonra özellik ve içerik eklemeye odaklanabilir. İlk aşamalarda, uygulama odağı kaybetmek ve gereksiz dağınıklık yaratmak yerine bir şeyi son derece iyi yapmalıdır.

Ücretsiz İçeriği Dahil Edin

Kullanıcıların yeni bir uygulamayı denemelerini sağlamanın en iyi yolu, ücretsiz olarak temel erişim sağlamaktır. Uygulama, temel, ücretsiz biçiminde bir miktar değer sunuyorsa, kullanıcıların daha gelişmiş özellikler veya hizmetler için ödeme yapma konusunda tereddüt etme olasılığı daha düşük olacaktır.

Birçok başarılı uygulama hem ücretsiz sürümler hem de ücretli abonelikler sunar. Geliştiriciler, reklamlara güvenerek ücretsiz sürümlerden para kazanıyor, ardından ücretli abonelik hizmetlerini reklamsız hale getiriyor. Uygulama geliştiricilerinden reklamverenlere ve en önemlisi son kullanıcılara kadar herkes için kazanan bir stratejidir.

Hem Android hem de iOS için Geliştirme

Maksimum başarıya ulaşmak için, yeni uygulamaların mümkün olduğunca çok sayıda potansiyel kullanıcıya ulaşabilmesi gerekir. En popüler iki işletim sistemi olan Android ve iOS için tasarım yapmak, uygulamanın tüketicilerin büyük çoğunluğu tarafından kullanılabilmesini sağlar.

Her iki işletim sistemi için tasarım yapmak, platformlar arası bir geliştirme çerçevesinin uygulanmasını gerektirir. Deneyimli geliştiriciler, hem Android hem de iOS için mükemmel şekilde geliştirilmiş uygulamalar tasarlamak için ne gerektiğini bilirler. Ayrıca, platformlar arası tasarımın, uygulama daha popüler hale geldikten sonra maliyetleri azaltacağını da biliyorlar.

Çevrimdışı İşlevleri Entegre Edin

İnternet, 2021’de aşağı yukarı her yerde bulunabilir, ancak bu, kullanıcıların çevrimdışı işlevselliği takdir etmeyeceği anlamına gelmez. Birçok kullanıcı, uygulamalarının en değerli özelliklerine ve içeriğine çevrimdışı olarak erişebilmeyi takdir ediyor. Olumlu kullanıcı deneyimi bir uygulamanın başarısını tanımladığından, girişimciler bu beklentiyi baştan karşılamayı planlamalıdır.

Kapsamlı Testler Gerçekleştirin

Lansman öncesi uygulama testi, geliştirme sürecinde çok önemli bir adımdır, bu nedenle köşeleri kesmeyin. Deneyimli geliştiriciler, uygulamalarının benzersiz bağlamlarına ve uygulamalarına uygun bir test stratejisi geliştirmek için girişimcilerle birlikte çalışabilir. Plan muhtemelen sadece lansman öncesi testleri değil, aynı zamanda müşteri geri bildirimleriyle beta testlerini de içerecektir.

Laboratuvar testleri, bir uygulamanın etkinliği ve kullanıcı dostu olma özelliği hakkında yalnızca çok fazla bilgi sağlayabilir. Resmi lansmandan önce uygulamanın beta test edicilerine sunulması, geliştiricilerin gerçek ve amaçlanan kullanımı belirlemelerine yardımcı olur. Ayrıca, uygulamanın gerçek dünya ortamında amaçlandığı gibi performans göstermesini sağlamaya yardımcı olur.

Kullanıcı Geri Bildirimi

Son kullanıcılar uygulamaya erişmeden önce, geliştiriciler geri bildirim sunmak için kolay bir kanala sahip olduklarından emin olmalıdır. Uygulama içi iletişim anahtardır. Uygulamanın müşteri hizmetleri kanalları sezgisel ve erişimi kolay olmalı, kullanıcıları doğru otomatik veya kişiselleştirilmiş yardım türlerine bağlamalı ve derecelendirme, değerlendirme ve geri bildirim göndermeyi kolaylaştırmalıdır.

Etkili bir müşteri iletişim kanalı oluşturmak üç hedefi gerçekleştirir:

Kullanıcıları, uygulamanın eksikliklerini kamuya açık hale getirmek yerine sorunları doğrudan geliştirme ekibiyle iletişim kurmaya motive eder.

Kullanıcıların, rakip uygulamalara dönmelerine neden olabilecek kötü deneyimler yaşamaları olasılığını en aza indirerek uygulama tutma oranını artırır.

Geliştiricilere, gelecekteki güncellemelerde uygulamanın tasarımını veya hizmet hükümlerini daha da iyileştirmek için hangi adımları atabilecekleri konusunda fikir verir.

Etkili Bir Pazarlama Planı Oluşturun

Kusursuz bir uygulama bile kimse bilmiyorsa iyi performans göstermez. Geliştirme aşamalarında etkili bir pazarlama planı oluşturmak inanılmaz derecede yardımcı olabilir. Başarılı bir pazarlama planının lansman öncesi ve lansman sonrası kampanyaları içereceğini varsayalım.

Etkili uygulama pazarlama planlarının, bazı girişimcilerin bekleyebileceğinden daha dinamik olması gerekir. Örneğin, beta testi veya lansman sonrası ilk müşteri yanıtları, uygulamanın gerçek kitlesinin daha dar, daha geniş veya beklenen kitlesinden tamamen farklı olduğunu gösteriyorsa, pazarlama planının yeni potansiyel kullanıcıları kapsayacak şekilde değiştirilmesi gerekecektir.

Özellik geliştirmede olduğu gibi, pazarlama planları odaklanmalıdır. Herkesi aynı anda gemiye almaya çalışmayın. Unutmayın, Facebook bile ileri düzey eğitimler göz önünde bulundurularak tasarlanmış yüksek düzeyde hedeflenmiş bir platform olarak ortaya çıktı. Platform kendisini bir endüstri lideri haline getirene ve diğer önemli pazarları hedeflemek için genişlettiği ek kitlelerin dikkatini çekmeye başlayana kadar değildi.

Uzmanlara Güvenin

Girişimcilerin yeni uygulamalar oluşturmanın ilk aşamalarında geliştirme şirketlerini işe almalarının bir nedeni var. Bu endüstri profesyonelleri, mükemmel bir yeni ürün yaratmak için gereken her şeyin ayrıntılarını bilirler, bu nedenle uzmanlıklarından yararlanmaktan korkmayın.

Profesyonel bir geliştirici belirli değişikliklerin yapılmasını önerirse, bu tavsiyeyi yapmasının iyi nedenleri vardır. Bunu dikkatlice değerlendirin ve uygun yükseltmeleri veya değişiklikleri uygulamak için ekiple birlikte çalışın.

Comments are closed.